Kuyumcular İçin Güvenlik Sistemi Seçmenin 3 Temel Püf Noktası

Kuyumcular için en önemli konuların başında kuşkusuz güvenlik geliyor. Değerli madenler, mücevherler ve takıların güvenle saklanması, hırsızlık gibi üzücü olayların yaşanmaması, en önemlisi de iş yeri sahibi ve çalışanların can güvenliğinin sağlanması için birtakım önlemlere ihtiyaç duyuluyor. Peki, bu önlemler nelerdir, kuyumcular mağazalarının güvenliklerinden tam olarak nasıl emin olabilir, güvenlik için kasa, alarm ve kamera seçimlerinde nelere dikkat edilmesi gerekir? 70 yıla yaklaşan deneyimiyle tam kapsamlı güvenlik hizmetleri sunan Kale Endüstri Holding, iş yerlerinde can ve mal güvenliğini korumak için alınması gereken temel güvenlik önlemlerine dikkat çekiyor.

Korunması gereken birbirinden değerli mücevher ve takılar düşünüldüğünde kuyumculuk zorlu ve riskli bir meslek grubu olarak öne çıkıyor. Yükte hafif pahada ağır pek çok değerli madeni korumakla yükümlü kuyumcuların ve sektör çalışanlarının iş yerlerinde güvende kalmaları, geceleri başlarını yastığa huzurla koymaları ve maddi kayıp yaşamamaları için bir takım güvenlik önlemleri almaları gerekiyor. Alınacak kapsamlı tedbirlerle hem can güvenliğini sağlamak hem de maddi kayıpları önlemek mümkün. Peki, bu güvenlik önlemleri nelerdir? Kuyumcular mağazalarının güvenliklerinden nasıl tam anlamıyla emin olabilir? Kasa, alarm ve kamera seçimlerinde nelere dikkat edilmelidir? ‘Tam Kapsam Güvenlik’ anlayışıyla; kilitten çelik kapıya, çelik kasadan pencereye ve elektronik güvenlik sistemlerine kadar tüm güvenlik çözümlerini bir arada sunan Kale Endüstri Holding, bu önlemleri ve atılması gereken adımları şöyle sıralıyor.

1. Mağazanın özelliklerine ve güvenlik ihtiyacına uygun kasa seçilmeli

Kuyumcuların değerli madenleri güvenle saklayabilmelerini sağlayan kasalara kuyumcu kasası adı veriliyor. Kuyumcular tarafından tercih edilen yüksek güvenlikli ticari çelik kasa modelleri, mücevherlerin ve değerli madenlerin satışa çıkarılana kadar saklanmasında kullanılıyor. İkili kilit sisteminin yanında elektronik şifreyle de desteklenen bu kasalar yüksek güvenlik sağladığından kuyumcular tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Kuyumcuların kasa tercihlerinde hassas olmaları gerekiyor. Tercihlerini yaparken mağazalarının özelliklerine ve güvenlik ihtiyaçlarına göre incelenerek kaliteden ödün vermemeleri de önem taşıyor.  TSE tarafından hırsızlığa karşı direnci test edilerek onaylanan Kale Çelik Kasa’lar; oksijen kaynağı, elektrikli testere, matkap gibi malzemelere karşı uzun süre direnç gösteriyor.  Aynı zamanda yangına karşı da dayanıklılığı ile öne çıkan Kale Çelik Kasalar; güçlü yapıları, korunaklı raf sistemleri, küçükten büyüğe değişen kasa boyutları, anahtarlı ve elektronik şifreli kilit seçenekleriyle üst düzey koruma sağlıyor.  Menteşe ve kilit sistemine dışarıdan müdahale etmenin mümkün olmadığı bu kasalar güvenlik açıklarının önüne geçiyor. Kale Alarm tarafından geliştirilen ve çelik kasalara takılan darbe dedektörü ise kuyumcuların güvenliğini ikiye katlıyor. Alarmla entegre çalışan darbe dedektörü, 3 eksenli sensörü sayesinde, çelik kasada eğme, delme, kesme, titreşim ve zorla açma girişimlerini algılayarak anında Kale Alarm İzleme Merkezi’ne sinyal göndererek haber veriyor. Sinyalleri alan Kale Alarm İzleme Merkezi yetkisi, ilgili kolluk kuvvetlerine ulaşarak anında müdahale edilmesini sağlıyor.

2. Kamera ile 7/24 takipte kalmak mümkün

Kuyumcu dükkanlarının 7/24 korunabilmesi için mağazada günün her saatinde aktif ve etkili bir şekilde çalışan güvenlik kameralarının bulunması önem arz ediyor. Kuyumcuların güvenliklerini artırabilmek içinse ortamdaki hareketi hızla algılayabilme teknolojisine sahip kameralı hareket dedektörleri ön plana çıkıyor. Kale Alarm kontrol panelleri ile tam uyumlu çalışabilen, hızlı ve pratik sinyal gönderme teknolojisine sahip kameralı hareket dedektörleri, ortamda hareket eden bir kişiyi ya da nesneyi algıladığında Kale Alarm İzleme Merkezi’ne sinyal göndererek durumu bildiriyor. Kale Alarm İzleme Merkezi’nin kuyumcuları anında durumdan haberdar ettiği bu sistem sayesinde, işletme sahibi tanımlı telefonundan hareket dedektörünün kamerasına hızlıca bağlanarak kontrol edebiliyor, gerekirse İzleme Merkezi aracığıyla kolluk kuvvetlerine haber veriliyor. Bu özellik, kuyumcuların güvenlik ihtiyacını karşılamak adına yüksek oranda fayda sağlayarak tehlikelerin önüne geçilmesinde önemli rol oynuyor.

Hırsızlık teşebbüslerinin arttığı geç vakitlerde kendilerini güvende hissetmek isteyen kuyumcuların en büyük destekçisi Kale Alarm’ın bullet, dome ve 360 derece kameraları oluyor. Farklı ihtiyaçlara çözüm sunmak için yüksek teknolojiyle geliştirilen bu modeller güvenlik zafiyetlerini engellemeyi başarıyor. Akıllı video analiz kabiliyetli optik ve termal kameralar ile de şüpheli kişilerin algılanması ve yüksek sesli ikaz edilmesi sağlanıyor.

Kale Alarm’ın yüksek çözünürlüklü güvenlik kamera sistemleri sayesinde müşteri ziyaretlerinin yoğun olduğu mesai saatlerinde de ürünlerin takibi ve güvenliği oldukça kolaylaşıyor. Bu kameraların kişi sayma ve yoğunluk haritası işleme özellikleri ile mağazaya yapılan giriş-çıkışlar, ürün talebi yoğunluğu, müşterilerin dükkanda kalma süresi gibi önemli bilgilerin elde edilmesi sağlanıyor.

3. Kuyumcuların gözü kulağı olacak alarm hizmeti ve sistemleri 

Hırsızlık ve benzeri girişimlerin sıklıkla yaşandığı kuyumcu dükkanlarında alınması gereken önlemlerden biri de doğru alarm sistemlerinden yararlanmak oluyor. Alarm sistemleri, kuyumcuların güvende hissetmelerini sağlamanın yanı sıra iş yerlerinde yokken de 7/24 aktif olarak çalışarak iş yeri sahiplerinin gözü kulağı oluyor. Kuyumcuların huzurlu ve güvenli koşullarda çalışabilmesini hedefleyen Kale Alarm; ürünleriyle izinsiz girişleri ve hırsızlık teşebbüslerini önlediği gibi yangın, sağlık problemleri, gaz kaçağı, panik, tehdit gibi acil müdahale gerektiren durumlara karşı da kuyumcuları uyarıyor. Özellikle iş yerinde kontrol dışı herhangi bir panik ya da acil sağlık ihtiyacı anında acil durum butonu olarak da adlandırılan Panik Butonu sayesinde tek dokunuşla Alarm İzleme Merkezi'ne sinyal göndererek, ikaz sistemini harekete geçirir. Bu sayede oluşabilecek en zorlu durumlarda, sorunu çözebilecek ambulans, polis, itfaiye gibi kolluk kuvvetlerinin en kısa sürede müdahale etmesini sağlar.   Ücretsiz keşif sonrasında kuyumcu dükkanının yapısına göre belirlenebilecek alarm sistemlerinin kuyumcuların tercihine göre kablolu ya da kablosuz seçenekleri bulunuyor.

Kale Alarm İzleme Merkezi ise kullanıcılarına 365 gün boyunca, 7 gün 24 saat süreyle yüksek kapasite ve güçlü altyapısı ile kesintisiz destek veriyor. Kale Alarm İzleme Merkezi, sinyaller vasıtasıyla sistemlerden gelen uyarı sinyaline göre polis, itfaiye ya da ambulans gibi ilgili kolluk kuvvetlerini harekete geçiriyor. Kale Alarm İzleme Merkezi, dünya ortalaması 38 saniye olan aboneye dönüş süresini yalnızca 10 saniyeye düşürerek kullanıcılarına ayrıcalıklı bir hizmet sunuyor.