İş Yeri Alarm Sistemleri Nelerden Oluşur?

İş Yeri Alarm Sistemi Nelerden Ol​​uşur?​​​​

Standart bir kablolu iş yeri alarm sistemi paketi;

  • Alarm paneli
  • Şifre Paneli
  • Manyetik kontak
  • Hareket dedektörü
  • Dahili ve harici siren
  • ​​Ve alarm panelinin içinde bulunan trafo ve aküden oluşmaktadır. ​​​​​

Sistem abonelerin arzusuna göre kablolu ya da kablosuz olarak ev ya da iş yerlerine monte edilebilmektedir. Ayrıca abonelerin isteğine göre GSM/GPRS ve network modülü kullanılarak, alarm sistemin merkeze daha sık sinyalleri daha ekonomik şekilde ulaştıran alternatif iletişim seçenekleri hizmeti sunulmaktadır. Mekânların birbirlerinden farklı şekillerde olması, alarm sisteminde kullanılacak ürünlerde de farklılık yaratabilir. Mekânda yapılan ücretsiz keşif sonrasında standart paket içerisinde kullanılan ürünlere ek olarak hangi ürünlerden kullanılacağı aboneye gerekli açıklamalar yapılarak bildirilir.​​

sifre-paneli

Şifre Paneli

Alarm sistemini t​​arafınızdan belirlenen şifre ile açıp kapatmaya ve kontrol etmeye yarayan tuşlu ünitedir. Kısayol tuşları ile ilgili tuşlara basılı tutarak AIM’e sağlık, yangın ve acil durum alarmları gönderebilme özelliğine de sahiptir.​

alarm-paneli

Alarm Paneli

​​Sistemi çalıştıran, yöneten ve iletişim sağlayan ana kontrol ünitesidir. Alarm sistemi, kullanıcı tarafından şifre ya da kumandayla aktif edilir. Dedektörler izinsiz giriş algıladığında panele bilgi verir. Alarm paneli alarm üretir, sireni çalıştırır ve AIM’ye alarm oluştuğu bilgisini ulaştırır. 

haraket-dedektoru

Hareket Dedektörü (PIR)

Alarm Sistemi çalışırken ortamda hareket olması durumunda alarm paneline sinyal göndererek alarm oluşmasını sağlar. Evcil hayvan besleyenler için hayvan algılamayan modelleri de kullanılmaktadır.

manyetik-kontak

Manyetik Kontak

Dış ortama açılan kanat (kapı, pencere vb.) olan noktalardan ortama izinsiz girilmeye çalışılması durumunda aktif olarak alarm paneline sinyal göndererek alarm oluşturur.

 

acil-durum-butonu

Acil Durum Butonu

Bu butonu kullana​rak Kale Alarm İzleme Merkezi’ne direk panik alarmı gönderebilirsiniz, bu sayede zor durumlarınızda yanınızda olabiliriz.

gaz-dedektoru

Gaz Dedektörü

Herhangi bir gaz kaçağı durumunda sistem kurulu olmasa bile anında alarm oluşturur ve önlem alınmasını sağlar.                          

duman-dedektor

Duman Dedektörü

Olası yangın durumunda oluşacak dumanı algılayarak, tedbir alınmasını sağlayacak uyarıyı verir. Kale Alarm İzleme Merkezi aboneyi bilgilendirerek ilgili güvenlik birimine haber verir.

uzaktan-kumanda

Uzaktan Kumanda

Alarm sistemini şifre girmeye gerek olmadan uzaktan açıp kapatm​a işlemini yaparak kullanımı kolaylaştırır. Ayrıca üzerinde bulunan acil durum tuşu ile Kale Alarm İzleme Merkezi’ne direk uyarı gönderebilirsiniz.

harici-siren

Harici Siren

Yaşam alanınızda oluşan alarmları çevrenize yüksek ses ve ışıklı flaşör ile yansıtır. En önemli özelliği ortam dışından görüldüğü için caydırıcıdır.

aku

Akü​

Alarm sisteminin güvenliğini sağlamak adına elektrik kesinti ve sabotajlarından alarm sisteminin etkilenmesini önlemek için kullanılır. ​

network

İnternet (Network) Modülü

Akıllı telefonlar (iphone, android) ve bilgisayar üzerinden alarm panelinizi dünyanın öbür ucundan kontrol etmenizi sağlar. Ayrıca Alarm İzleme Merkezi ile haberleşmeyi internet üzerinden yaparak telefon hattınıza maliyet oluşturmadan iletişim sağlar.

gsm

GSM/GPRS Modülü

Telefon hattı kullanılmayan yerlerde GSM şebekesi kullanılarak haberleşmenizi sağlayan iletişim aracıdır.​​​​​                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

cam-kirilma

Cam Kırılma Dedektörü

Cam kırılması sonucunda meydana gelen sesi algılayarak alarm oluşmasını sağlayan dedektördür.Alarm sistemi​ kapalı dahi olsa çalışır haldedir.                                                     

siren

Dahili Siren

Ev/Çalışma ortamınızın iç mekanında bulunarak tehlike durumunda çıkardığı ses ile önlem almanızı sağlar.

darbe

Darbe Dedektörü

Özellikle kasa gibi metal kutularda delme, kesme, titreşim ve zorla açma girişimlerini algılayan 3 aşamalı ayarlanabilir bir soygun ihbar dedektörüdür.

isi

Isı Dedektörü

Isı çok yükseldiğinde veya belirli bir eşiği aştığında alarm verir. Alarm sistemi kapalı dahi olsa çalışır haldedir.

karbon

Karbonmonoksit Dedektörü

Bulunduğu ortama yayılan karbonmonoksit (CO) kaçaklarını algılayıp sistem kurulu olmasa bile anında alarm oluşturur ve önlem alınmasını sağlar.    ​

su-baskini

Su Baskını Dedektörü

Su baskınlarında ya da nem algılaması sonucunda alarm durumu oluşturan dedektördür. Alarm sistemi kapalı olsa dahi çalışır haldedir.​

yangin-butonu

Yangın Buton​u

​Yangın anında etrafına ve Alarm İzleme Merkezi'ne uyarı vermek için kullanılır.