Isı Dedektörü

KGS1411111

Ürün Açıklaması:

•​​​Isı çok hızlı yükseldiğinde (58°​C) veya belirli bir eşiği aştığında alarm verir.

•​​​Alarm sistemi kapalı olsa dahi çalışır haldedir.

•​​​Odanın ortasına tavana takılır.

•​​Mutfak, garaj ve yoğun sigara içilen mekanlarda duman dedektörü yerine tercih edilmelidir.

Isı Dedektörü

Isı dedektörü, yangın alarm sistemleri içerisinde fonksiyonuyla öne çıkan bir cihazdır. Yangınları algıladıktan sonra kontrol paneline gerekli iletimleri yapar. Yapılan bilgilendirme sonrasında kontrol paneli yangın ihbar cihazları ile kişilere uyarıda bulunur. Tür ve yapı olarak farklılık gösteren dedektörler arasında yer alan Kale Alarm’ın ısı dedektörü, ortamın sıcaklık derecesini kontrol etmek veya aniden gerçekleşen ısı artışını tespit etmek konusunda oldukça başarılı ve hatasız sonuçlar ortaya koyar. Çeşitli nedenlerle oluşabilecek yangınları algılayan ve direkt olarak uyarı veren ısı kaçağı dedektörü, gaz sızıntısı ve yangına neden olabilecek bir durum söz konusu olduğu zaman devreye girer. Böylece yangınların ilk oluşmaya başladığı anda durumu fark eden ısı algılama dedektörü, evleri, kişileri ya da ofisleri yangın sonucu oluşacak maddi ve manevi hasarlara karşı korumak niyetiyle üretilmiştir.

Isı Dedektörü ile Yangından Kaynaklı Hasarların Önüne Geçin

Isı dedektörü, yangına karşı ısıyı veya ani ısı artışını tespit ederek durumu kontrol paneline ileten güvenlik sistemi cihazından biridir. Kullanıldığı alandaki sıcaklık derecesini kontrol etme ve ani ısı artışını tespit etmek amacıyla kullanılır. Bu bilgi ısı dedektörü ne işe yarar sorusuna da yanıt niteliği taşır. Genel olarak ısı dedektörleri sabit elemanlı ve ısı artış algılama elemanlı ısı dedektörü olacak şekilde iki gruba ayrılır. Sabit ısı elemanlı dedektörler, ortam sıcaklığı belirli bir ayara alınmışsa ve o düzeye ulaşmışsa aktif hale gelirler. Bu ayarlama genelde ortam sıcaklığının normal seviyesinden yaklaşık 30 derece üstünde olur. Ek olarak, kullanılan ısı elemanına göre de çeşitli tipleri bulunan dedektörler kullanım alanı ve amacına uygun şekilde performans sergilerler. Isı artış algılama elemanlı ısı ölçer dedektör ise ortam sıcaklığından bağımsız şekilde, aniden ısı artışı gözlemlendiği zaman sinyali vermeye başlar. Kale Alarm’ın ısı dedektörü de bu grup içerisinde yer alır. Isı çok hızlı bir şekilde yükseldiği zaman (genelde 58 derece olarak belirlenir) ya da belirli bir eşiği aştığı zaman alarm otomatik olarak devreye girer. Yüksek ısı algılaması ve sinyal vermesi aşamasında fiziksel olarak belirli değişimlere uğrayan dedektör, ısı azaldığı zaman normal görünümüne geri döner. Evlerde ya da ofislerde mutfak, banyo gibi sıcaklığın ani değiştiği yerlerde konumlandırılmaması ısı dedektörü nerelerde kullanılır sorusuna yeterli bir cevap olur.

Yangın Sonucu Zarara Uğramamak İçin Yaşam Alanlarına Uygun Isı Dedektörü

Yangını algılamak için ısı algılama teknolojisinin kullanıldığı dedektör, hatalı algılama ve uyarıda bulunma gibi durumlara sebebiyet vermemek adına geliştirilmiş algoritmalara sahiptir. Hassaslığının yüksek olmasıyla ve doğru şekilde sıcaklığı ölçmesi adına, iki adet NTC ile üretilen ürün, A2S sınıfında yer alarak 58 derecelik bir ısıya erişildiğinde alarmı devreye geçirir. Her noktadan ve açıdan görüş olanağı sunmasını sağlayan LED göstergesi, hata ve alarm durumunu ayrı şekilde göstermek ve iletmek için iki farklı renk ile bildirim yapar. Bu iki renk mavi ve kırmızıdır. Dayanıklılığının yüksek olması ve buna karşı da yanlış alarm verilmemesine yönelik metalik kafes ve özel koruma ekipmanlarına sahiptir. Termal ısı dedektörü, estetik açıdan da şık bir görünüme sahip olması sebebiyle, her mekana kolaylıkla uyumlu hale gelir. Her türlü yangın paneline de uygun olmasıyla tercih edilirliğini yüksek tutar. Süreç anında 8 ile 10 saniye arasında durum göstergesi yaparak anında müdahaleyi kolaylaştıran ürün, hassas ve kararlı bir algılama gücü sunar.

Yangın ve Isı Dedektörü Sayesinde Güvenli Ev ve İş Ortamlarına Kavuşun

Isı dedektörü yerleşimi açısından kendi alanında bulunan diğer alternatif sistemlerden farklı bir şekilde erken uyarı cihazı olarak değil, tipik ısıtıcı dolap, küçük oda ya da mutfak tesislerindeki sabit sıcaklıkta olan bölgelerde yer alır. Dalgalı bir hava akışının olmadığı noktalarda konumlandırılması ürüne dair dikkat edilmesi gerek en önemli özelliktir. Bunun sebebi ise ısı dedektöründeki alarm, sıcaklıkta artış gözlemlendiği anda ikaz vermesi olduğu içindir. Kendi içlerinde nokta ve doğrusal olarak ikiye ayrılan dedektörler, kendi içlerinde de çeşitlilik gösterirler. Daha öncesinden belirlenen bir sıcaklığın üzerinde ısıya maruz kaldığında çalışmaya başlayan ürün, bu çeşitlilik içerisinde bulunur. Yalıtkan olan kaplama, belirli bir sıcaklıkta eridiği için birbirine değen iki kablo kısa devre oluşturur. Böylece yangın kontrol paneline sinyal gider ve bu sırada kablo açık devre konumundadır. 58 derece üzerinde algılama gerçekleştiren Kale Alarm ısı dedektörü yerleşimi önemli ölçüde doğru sonuç almayı da kolaylaştırır. Isı dedektörü fiyatları kiralama ve satın alma opsiyonlarına göre farklılaşmaktadır ve ürün tek olarak satılmamakta, yalnızca Kale Alarm abonelerine sahip oldukları alarm sistemine ek olarak temin edilmektedir.