Carbon Monoxide Detector

Karbonmonoksit Dedektörü

KGS1411310

Product Identification:

•​​ Detects carbon monoxide (CO) leaks, activating an alarm and warning users to take precautions even if the system is disarmed.

Karbonmonoksit Dedektörü

Karbonmonoksit dedektörü; renksiz, tatsız ve kokusuz bir gaz olan karbonmonoksit gazının tespitinde kullanılan bir alarm sistemi aparatıdır. Karbonmonoksit gazı fark edilememesine sebep olan tüm bu özelliklerinin yanı sıra zehirli ve yanıcı mahiyeti ile aynı zamanda oldukça tehlikeli olabilecek bir gaz çeşididir. Nitekim duvarlardan bile sızabilecek bir nitelikte olan karbonmonoksit solunum yolu üzerinden vücuda girerek sağlık bakımından son derece tehlikeli olabilecek durumlar yaratabilmektedir. Dolayısıyla karbonmonoksit gazından kaynaklanan zehirlenmeler, özellikle kapalı ortamlarda gerçekleşen yanmalar sebebi ile sık karşılaşılan istenmedik olaylardan biridir. Öyle ki bu tür zehirlenmeler gerekli tıbbi müdahale kısa bir süre içerisinde yapılmadığı takdirde ölümcül sonuçlar meydana getirebilmektedir. Bu doğrultuda karbonmonoksit gaz detektörü, çeşitli kapalı mekanlarda istenmedik durumların önüne geçebilmek için son derece önemli ve efektif bir aparattır.

Karbonmonoksit Dedektörü Nedir?

Karbonmonoksit gazı, tespit edilmesi son derece zor bir gaz çeşididir. Renksiz ve kokusuz olmasına karşılık yanıcı ve zehirli bir mahiyet gösteren karbonmonoksit, farkında olmadan içerisinde bulunabileceğiniz bir risk potansiyeli arz etmektedir. Bu doğrultuda şofben, soba ya da ocak gibi eşyaların kullanıldığı alanlarda karbonmonoksit gazına bağlı zehirlenmeler gerçekleşebilmektedir. Benzer bir biçimde bu tür eşyaların üretiminin gerçekleştirildiği çalışma ortamları da aynı şekilde risk grubu içerisindedir. Uzmanlar bu doğrultuda bu tarz eşyaların kullanıldığı ya da üretildiği kapalı mekanlarda kullanılmak üzere karbonmonoksit dedektörü tavsiye eder. Çünkü karbonmonoksit dedektörü odun, petrol ya da kömür tarzı yakıtların yanması esnasında meydana gelen karbonmonoksit miktarını tespit edebilen ufak bir elektronik cihazdır. Karbonmonoksit dedektörü bu bağlamda yaşam ya da çalışma alanlarınızı karbonmonoksit kaynaklı zehirlenmelere karşı korumak açısından son derece önemlidir. Benzer bir biçimde doğalgaz karbonmonoksit dedektörü, doğalgaz hattı bağlı olan apartman ve evlerde kullanılması tavsiye edilen ürünlerden biridir. Karbonmonoksit dedektörü kullanarak karbonmonoksit gazına bağlı risklerden pratik bir biçimde korunma sağlayabilirsiniz.

Karbonmonoksit Dedektörü Ne İşe Yarar?

Karbonmonoksit dedektörü, en temelde kapalı mekanlar içerisinde ortalamanın üzerinde bir karbonmonoksit oranı algıladığı anda kullanıcıları uyarmak üzere tasarlanmıştır. Bu doğrultuda sayfamızda bulunan Kale karbonmonoksit dedektörü, yaşam ya da çalışma alanlarınızda bulunan hatlardaki kaçakları kolay bir biçimde algılayarak fark etmenizi sağlar. Bu anlamda cihaz, anında verdiği alarm sayesinde gerekli tedbirleri alarak kapalı ortamlarınızı yeniden güvenli bir hale getirmenize büyük ölçüde yardımcı olur. Bu doğrultuda, ev ya da iş yerinizde karbonmonoksit gazının salınımına bağlı olarak çıkabilecek zehirlenme ya da yanma gibi istenmedik durumların önüne geçmek için karbonmonoksit dedektörü kullanmanız son derece önemlidir. Dedektör, karbonmonoksit gazını tespit ettiği anda alarm paneline sinyal gönderir ve sirenler devreye girer. Bu iletim ile beraber Kale Alarm İzleme Merkezi de yaşanan durumdan haberdar olarak harekete geçer ve sizleri durum hakkında uyararak müdahale edilme süresini olağan seviyede kısaltır.

Karbonmonoksit Dedektörü Nasıl Çalışır?

Karbonmonoksit dedektörü montajı itibarı ile oldukça pratik bir cihazdır. Cihazı yaşam alanlarınıza, gaz kaynağından bir ila 3 metre uzakta olacak şekilde yerleştirebilmek mümkündür. Bu doğrultuda karbonmonoksit dedektörü nereye takılır gibi bir soru ile vakit kaybetmenize gerek yoktur. Ancak aparatın her odada en az bir tane olacak şekilde yerleştirildiğine emin olmanız gerekir. Eğer bunu yapabilmek çeşitli sebeplerle mümkün değilse ev ya da iş yerinizde insanların en çok vakit geçirdiği alanları tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Genellikle uzmanlar kapı ya da pencerenin üzerine, tavandan 15 santimetre aşağıda olacak şekilde monte edilmesini tavsiye eder. Ancak duvarlardan 30 santimetre uzakta olduğu sürece tavana monte edilmesi de uygun olabilir. Bu konuda ihtiyacınız olan destek Kale Alarm Servisleri tarafından sağlanır ve kurulumunuz en isabetli şekilde gerçekleştirilir. Cihazın çalışması ile ilgili ekstra bir şey yapmanıza gerek yoktur, cihaz yaşam alanlarınızda gerekli karbonmonoksit kontrolünü sağlayacaktır. Kale Alarm’ın karbonmonoksit dedektörü fiyat düzeyi ürünün satın alma ve kiralamasına göre değişmektedir. Ürün yalnızca Kale Alarm’ın bu ürünü yalnızca abonelerin sahip oldukları alarm sistemine ek olarak sunulmaktadır ve tek olarak satılmamaktadır.