Gas Detector

Gaz Dedektörü

KGS1411210

Product Identification:

• ​It checks for three types of gases.

• ​The system detects LPG, natural gas, and carbon monoxide (CO).

• ​It is enabled even if the alarm system is disarmed.

• ​The device is installed on a "high" position for natural gas and carbon monoxide, and "lower" for LPG.

• ​Triple gas detector is only available in the wired model.​

More Less

Gaz Dedektörü

Gaz dedektörü nedir  sorusu, ev güvenliğini geliştirmek ve çeşitli önlemler almak isteyen kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Genel bir açıklama yapmak gerekirse; gaz dedektörü, gaz kaçaklarını hemen algılayan ve tehlikelere karşın güvenlik oluşturan cihazdır. Herhangi bir şekilde yanıcı gazlarda meydana gelen kaçağı algılayarak patlamalara ve yangınlara engel olmak için yardımcı olur. İç ortamlarda meydana gelen gaz sızıntısı, yangınlara sebep olup insan hayatını tehlikeye atacak durumların oluşmasına neden olabilir. Gaz sızıntısı olduğunda solunum yolu ile kişiler bilincini ve hatta hayatını kaybedebilir. Bu durumların önlenmesi için ev gaz dedektörü kullanmak koruyucu olmaktadır. Bu dedektörler, gaz sızıntısını algılarken belirli seviyenin üzerinde algılanan gaz durumunda direkt uyarı vererek tehlikelere karşı uyarıcı olur. Gaz sızıntısı, çok tehlikeli bir durumken, çeşitli riskler bu tarz dedektörler ile kontrol altında tutulabilir. Gaz dedektörleri, dahili birimleri ile ölçüm yaparak gaz sızıntısı olduğunu bildirir ve böylelikle solunum yollarına, beyine ve insan hayatına zarar gelmesini önler. Gelişmiş sistemleri ile teknolojinin tüm imkânlarını her yere taşıma imkanı sunmaktadır.

Gaz Dedektörü Nasıl Çalışır?

Gaz dedektörlerinin çalışma sistemi tamamen gazın algılanmasına bağlıdır. Belirlenen normal seviye üzerinde gaz varlığı algılandığı takdirde, dedektörler otomatik olarak sinyal verir. Gaz alarm dedektörü üç çeşit gazı algılamaktadır. LPG, doğalgaz ve karbon monoksiti algılayarak bu üç gazdan herhangi birinde yaşanan ani artışı derhal bildirir. Alarmlar, gaz düzeyinin yükselmesi ile birlikte algılanarak devreye girer ve durumdan haberdar olmanızı sağlar. Gaz sızıntısı için uyarı verildiğinde gaz seviyesi normale inerse alarm uyarıyı kesip normal çalışma moduna döner. Algılayıcı sensörü direkt bu gaz artışını algılarken gösterge panosu ile de değerleri göstermektedir. Elektronik değerlendirmeyi yaparak seviyenin belirlenmesini ve gösterilmesini sağlamaktadır. Gaz dedektörü nasıl çalışır denilirse, buna en iyi cevap gazın seviyesinin ölçülmesidir denilebilir. Gaz alarm dedektörü montajı yapılırken özellikle gaz çıkışının bulunduğu alanlara konulmamalıdır. Zira buralarda gaz seviyesini yüksek algılayarak sürekli uyarı verebilir. Dolayısıyla sürekli yanlış alarmda bulunabilir. Gaz dedektörü, yüksek düzeydeki gazı algıladığı anda alarm paneline sinyal verir ve sirenler devreye girer. Bu durum aynı zamanda Kale Alarm İzleme Merkezine de veri aktarımı olmasını sağlar. Yaşanan olumsuz durum Kale Alarm İzleme Merkezine bildirildiği anda aksiyon alınır ve aynı zamanda sizlere hızlı bir şekilde bilgi verilir.

Gaz Dedektörü Özellikleri ve Kullanım Şekilleri

Gaz dedektörü sayesinde gaz kaçakları önlenecek ve hem haneler hem de insanlar korunacaktır çünkü bu dedektörler kullanıcılarına güvenlik sağlayan  gelişmiş teknolojik imkanları sunmaktadır. Üzerinde çeşitli lambaların bulunduğu gaz dedektörleri kaçakları algılar ve uyarı verir. Gaz dedektörleri LPG algılanması için kullanılacaksa hane içerisinde alt kısımlara doğalgaz ve karbonmonoksit algılaması için ise yukarı kısımlara takılmalıdır. Gaz dedektörleri hassas duyarlılık özellikleri ile gaz kaçağını hızlı bir şekilde algılar. Taşınabilir olduğu için de dilediğiniz her yerde, her odada bu dedektörleri kullanabilirsiniz. Yalnızca mutfak ya da banyo değil evin tüm odalarında kullanım için uygundur. Alarmlı gaz dedektörü çeşitli ses ve uyarı sistemi sayesinde güvenliği yüksek hassasiyet ile sağlar. Farklı renkleri ve tasarımları bulundukları ortamın dekorunu bozmaz ve göze kötü görünmez. Siyah ve beyaz renkleri bulunduğu için duvar renginize göre seçerek kamufle edebilirsiniz.

Sağlam ve Güçlü Yapısı ile Kaliteli Gaz Dedektörleri

Gaz dedektörlerinin kalitesi son derece önemlidir. Gaz dedektörü tavsiye edilirken gazı algılama hızı ve uyarı verme hızı dikkate alınmalıdır. Çünkü gaz sızıntısı insan hayatını tehlikeye sokacak durumlardan biridir. Bu sebeple hassasiyeti ve algı kapasitesi yüksek, son teknoloji ile çalışan dedektörler tercih edilmelidir. Yüksek algı kapasitesi ve gelişmiş özellikli olan dedektörler daima hayat kurtarır ve bulundukları ortamlarda yaşayan bireyleri gaz zehirlenmesi ve yangın gibi risklerden korur. Dedektörler, gaz sızıntısında kimsenin kötü etkilenmemesi için anında uyarı verir. Böylelikle hızlı çözüme ulaşmada yardımcı olur. Dayanıklı yapısı ile uzun süreli kullanım imkanı sunan gaz dedektörleri bozulmadan yıpranmadan uzun süre kullanılabilir. Kimi zaman gaz kaçaklarının, kimi zaman gaz sızıntılarının ve kimi zaman da çeşitli ihmallerin önüne geçerek hayati güvenliği sağlamaktadır. Gaz dedektörü fiyatı satın alma ve kiralama seçiminize göre değişkenlik göstermekte; ürün tek başına satılmamaktadır. Ürün yalnızca Kale Alarm abonelerinin sahip oldukları alarm sistemlerine ek olarak temin edilmektedir.