En İyi Güvenlik Kamerası Hangisi?

Hırsızlık vakaları günümüzde hızlı şekilde artış gösteren suçlar arasında. Hırsızlıkla mücadale etmenin en kolay yollarından biri ise güvenlik kameraları. Evinize veya iş yerinize güvenlik kamerası taktırarak iç-dış ortam güvenliğinizi güvence altına almanız mümkün. Yenilikçi niteliklerle geliştirilen en iyi güvenlik kamerası modelleri kolay kurulum imkanı ile kapı girişlerini ve çeşitli alanları kontrol altında tutmaya imkan tanır. Girişte veya iç ortamlarda meydana gelebilecek sorunları en aza indirmeyi amaçlayan sistemler sayesinde bulunduğunuz yerde daha huzurlu ve güvenli hissedebilirsiniz. Güvenlik kameraları kurulduğu alan hakkında size bilgi vererek görüntüleri kayıt altına almanıza ve gerekirse sonradan izlemenize imkan sunar. Peki, güvenlik kamerası nasıl seçilir, bu konuda nelere dikkat edilmeli?

Hangi Güvenlik Kamerasını Almalıyım?

Güvenlik kameraları hem ev içini hem de dış alanları görüntülemenizi ve izlemenizi sağlayan cihazlardır. Kameralar yardımıyla evdeki çocuklarınızı, yaşlılarınızı veya evcil hayvanlarınızı takip edebilir veya evinizin girişini denetim altına alabilirsiniz. Kamera sistemleri caydırıcı özellikleriyle de öne çıkan ürünlerdir. Güvenlik kamerası seçerken farklı özellikleri göz önünde bulundurabilirsiniz. İşte bilmeniz gereken güvenlik kamerası özellikleri:

 • Çözünürlük: Güvenlik kamerası önerileri yapılırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri çözünürlük kalitesidir. Kamera çözünürlük seviyesi görüntülerin netlik oranını belirler. Kamera çözünürlük oranı ne kadar yüksek olursa elde edilen görüntüler de aynı oranda netleşir. Günümüzde kullanılan kameraların çoğu 1920 x 1080p video çözünürlük oranları ile ideal görüntü kalitesi sunar.
 • Hareket algılama: Hareket algılama özelliği bulunan ürünler kurulu alanda gerçekleşen en küçük hareketleri bile algılayarak kullanıcılara bildirim gönderir. Hareket algılama fonksiyonu bulunan cihazlar sayesinde çocuklarınızı veya evcil hayvanlarınızı gözlemleyebilirsiniz.
 • Wi-Fi: Güvenlik kameralarının hemen hepsinde kullanılan Wi-Fi, cihazların kablosuz internet ağına kolayca bağlanmasını sağlar. Bu sayede anlık olarak kaydedilen görüntülere kolayca erişmek mümkün olur.
 • Gece görüşü: Gece saatlerinde veya karanlık ortamlarda işe yarar özelliklerden olan gece görüşü, kamera ışığının yetersiz kaldığı anlarda bile ideal netlikte görüntüler elde edilmesini sağlar. Böylece 7/24 ve her koşulda kamera kaydı yapılabilir.
 • Hareket kabiliyeti: Güvenlik kameralarına eklenen hareket etme özelliği kameranın daha işlevsel hale gelmesini sağlar. Sağa-sola veya yukarı-aşağı hareket edebilen ve dönebilen kameralar sayesinde kayıt alanı genişler ve tüm detaylar kayıt altına alınabilir. 
 • Görüş alanı: Kameranın görüş alanı cihazların ne kadar genişlikte bir açıdan kayıt yapabildiğini belirler. Kameranın görüş alanı ne kadar büyükse kamera o kadar fazla alanı çekme şansı yakalar. Son dönemlerde geliştirilen 360 derecelik kameralar ortamdaki kör nokta olasılığını sıfırlayarak etkin görüş imkanı sunar.
 • Ses iletim özelliği: Güvenlik kameralarında yer alan ses iletim özelliği mikrofon aracılığıyla alandaki sesleri karşı tarafa iletir. Çift yönlü ses iletim özelliği ise ses iletiminin yanında kullanıcının sesini de ortama aktarmaya olanak tanır.
 • DNR (Dijital gürültü azaltma): Dijital gürültü azaltma özelliği özellikle gece kayıtlarında fayda sağlar. Işığın yetersiz olduğu alanlarda çekilen görüntüler genellikle gürültülü olur. Gürültü azaltma fonksiyonu ise şüpheli davranışları ve hareketleri daha net tanımlamaya yardım eder.
 • BLC (Arka ışık telafisi): Arka ışık telafisi olarak bilinen BLC, görüntülerin bir bölümünün aydınlık, diğer bölümünü karanlık olduğu durumlarda karanlık olan alanları aydınlatmaya imkan tanır. Böylece çekilen görüntülerin kalitesi yükselir ve daha net kayıtlar elde etmek mümkün olur. 
 • WDR (Işık parlamasını engelleme): WDR güvenlik kameralarında sıkça kullanılan fonksiyonlardan biridir. Güneş ışığının etkisiyle görüntülerde oluşan cisim ve yansımaları önlemeye yardımcı olan bu teknoloji karanlık ve aydınlık arasındaki dengesizliği gidermeye katkı sunar. 
 • Hava koşullarına dayanıklılık: Dış ortam kameraları ısı, nem ve toz gibi pek çok dış etkene maruz kalabilir. Açık alanda kullanacağınız kameraların suya dayanıklılık seviyesinin IP65 ve üzeri olmasına dikkat edebilirsiniz.  

Yeni nesil kameralar kullanıcıların birçok işlevsel özellikten yararlanmasını sağlar. İhtiyacınıza uygun cihazı belirlerken en çok işinize yarayacak özellikleri belirlemeniz ve mutlaka bunlara öncelik vermeniz gerekir. Ev içi kullanımda standart özelliklere sahip ürünler yeterli olurken kurumsal firmalarda ise üst düzey özelliklere sahip modeller tercih edilebilir. İç veya dış ortamlardaki hareketleri izlemek ve görüntüleri kaydetmek olası bir güvenlik sorununda hızlı bir şekilde aksiyon alınmasına yardımcı olur, sevdiklerinizin emniyetini kontrol etmenize olanak sunar. 

Güvenlik Kamerası Kullanmanın Önemi

En iyi güvenlik kamerası markaları tarafından son teknolojilerle üretilen kameralar hem iç hem de dış mekanlarda güvenlik endişesini gidermeye destek olur. Kameralar siz ev veya iş yeri dışındayken alanda olan bitenleri izlemenize veya görüntü kayıtlarını incelemenize imkan tanır, olası güvenlik sorunlarını kolayca tespit etmeyi sağlar. Herhangi bir suçu ortaya çıkarma veya şüpheli bir kişiyi belirleme işleminde güvenlik kameraları büyük rol oynar. Net görüntülerle kimlik tespitini mümkün hale getiren cihazlar suçluların yakalanmasına olanak tanır. Yine anlık görüntü sağlayan kameralar ile evi veya ofisi izleyerek güvenlik problemlerine anında müdahale etmek mümkün olur.

Siz de güvenlik kamerası tavsiyesi arıyorsanız, yukarıdaki özellikleri inceleyerek önceliklerinizi belirleyebilir ve iyi bir kameraya sahip olabilirsiniz. Kale Alarm tarafından üretilen güvenlik kamerası ürünleri IP kamera, HD kamera ve Wi-Fi kamera gibi farklı çeşitlere sahiptir. İhtiyacınıza en uygun kamera sistemini seçerek endişeden uzak bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Benzer Yazılar